Zbiorniki przeponowe inaczej nazywane są naczyniami magazynującymi wodę, które wykonane są ze stali, spawane, z zewnątrz pokryte powłoką lakierniczą. Wnętrze zbiornika różni się znacznie od tradycyjnych urządzeń, gdyż zainstalowano w nim gumową membranę, która dzieli go na dwie części. Pierwsza część to część wodna znajdująca się wewnątrz membrany. Tam magazynuje się woda, a dzięki gumie nie styka się bezpośrednio z konstrukcją zbiornika, co znacznie obniża ryzyko korozji. Druga część zbiornika to część powietrzna, czyli miejsce pomiędzy membraną, a ścianą zbiornika. Tam znajduje się powietrze pod ciśnieniem.
Zbiorniki przeponowe marki Aquasystem to bardzo wydajne i trwałe sprzęty, czego przykładem jest zbiornik przeponowy Aquasystem o pojemności 150 litrów i orientacji poziomej. Idealnie nadaje się do gromadzenia cieczy w celach przemysłowych i spożywczych. Zbiorniki przeponowe to podstawowe elementy instalacji wodociągowych i hydroforowych. Po połączeniu z pompami głębinowymi czy hydroforowymi tworzą niezwykle wydajne zestawy. Tego typu zbiorniki wykorzystywane są najczęściej w budynkach mieszkalnych, niewielkich gospodarstwach rolnych, zakładach przemysłowych i produkcyjnych.
Zbiorniki przeponowe są bardzo często wykorzystywane, gdyż posiadają wiele zalet. Oto niektóre z nich:
- trwała konstrukcja, odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników korozyjnych,
- specjalna poduszka powietrzna ze specjalistycznej gumy EPDM, która jest dopuszczona do kontaktu z wodą pitną,
- eliminacja konieczności uzupełniania powietrza,
- bardzo łatwa możliwość dopompowania powietrza za pomocą zwykłej pompki do samochodu,
- duża pojemność użytkowa, znacznie przewyższająca tradycyjne zbiorniki,
- ograniczenie ryzyka zanieczyszczenia wody.
Zbiorniki Aquasystem i Aquapress o pojemności 100,150,200,300,500L zarówno poziome jak i pionowe są wyposażone w dodatkowy otwór technologiczny. Można go wykorzystać do zamontowania manometru, który będzie mierzył ciśnienie cieczy w zbiorniku. Otwór ten znajduje się po przeciwnej stronie otworu wlotowego. Przed napełnieniem zbiornika wodą należy otwór ten zaślepić odpowiednim korkiem, ewentualnie wkręcić manometr.