Wodomierze śrubowe składają się z korpusu, organu pomiarowego oraz mechanizmu zliczającego. Strumień wody napędza wirnik umieszczony w organie pomiarowym. Wirnik jest umieszczony współosiowo lub prostopadle (pionowo) do kanału korpusu i poprzez układ ślimak-ślimacznica napędza umieszczony na osi magnes. Magnes w części mokrej jest zesprzęglony z magnesem liczydła w części suchej wodomierza. Poprzez układ kół zębatych napędzane są wskazówki wodomierza oraz bębenki, które sumują objętość mierzonej wody.
Zastosowanie:
Do pomiaru zużycia znacznych ilości zimnej wody o temperaturze do 30°C lub 50°C lub wody gorącej o temperaturze do 130°C, przy maksymalnym ciśnieniu roboczym do 16 bar (PN16). Zabudowa w przewodach (rurociągach) poziomych z liczydłem skierowanym ku górze (H), pionowych lub poziomych z liczydłem skierowanym w bok (V) lub skośnych (H/V). Wodomierze typu MWN w standardzie występują z liczydłem sześciobębenkowym (IP65) oraz z malowanym korpusem żeliwnym. Wodomierze przystosowane są do pracy w systemach zdalnego przekazywania danych (AMR).
*) Wyposażenie wodomierzy w nadajnik NO lub przystosowanie wodomierzy do nadajnika NO dotyczy tylko wykonań dla wody zimnej.
Cechy produktu
Przystosowanie do montażu: nakładki radiowej do komunikacji w standardzie Wireless M-Bus oraz nakładki impulsowej (nie dotyczy wodomierzy do wody gorącej oraz wykonań z nadajnikami NK, NO, NKO i NKOP)
Szeroki zakres pomiarowy