Odżelaziacz wody stanowi zasadniczą część stacji uzdatniania wody. Przeznaczony jest do usuwania związków żelaza zawartych w wodzie w różnych postaciach (rozpuszczonej, koloidalnej lub jako zawiesina). Wody zawierające żelazo w tych formach są w momencie poboru praktycznie bezbarwne i przezroczyste, dopiero po zetknięciu się z powietrzem lub po zagotowaniu brunatnieją i wytrącają się z nich rdzawe osady związków żelaza.
Skutkiem używania takich wód są zanieczyszczone związkami żelaza instalacje, zażelazione urządzenia sanitarne, wszelkie urządzenia domowe pozostające w kontakcie z wodą.
Odżelazianie wody to zamiana znajdujących się w wodzie związków żelaza w formie rozpuszczonej na związki nierozpuszczalne, które osadzają się na złożu filtracyjnym (w postaci filtra odżelaziającego). Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia skutecznego odżelazienia wody jest odpowiednie jej napowietrzenie.
Odżelazianie wody przebiega w dwóch etapach.
Pierwsza część to napowietrzenie wody przez aspirator zainstalowany między pompą, a zbiornikiem hydroforowym. Aspirator jest to urządzenie służące do napowietrzania wody w procesie oczyszczania żelaza i manganu. Efektem napowietrzania wody jest przemiana związków żelaza łatwo rozpuszczalnych w trudno rozpuszczalne, które można zatrzymać na złożu filtracyjnym.
Drugi etap związany jest z przepuszczeniem wody przez złoże filtracyjne. W naszej ofercie znajdą Państwo dwa rodzaje złoża:
1. Kwarcowe żwirki i piaski filtracyjne (żwirki filtracyjne bez domieszek innych naturalnych, mineralnych kruszyw stosuje się najczęściej do oczyszczania wody z żelaza używanej np. do podlewania upraw, nawodnień sadów i ogrodów oraz hodowli)
2. Otoman (jest złożem o własnościach filtracyjnych, katalitycznych i utleniających, ze względu na skład chemiczny- dwutlenek manganu – oraz owalny kształt ziarna skutecznie redukuje w wodzie związki żelaza i manganu, przez co może być efektywnie stosowany w różnego typu technologiach uzdatniania wody)
W wyniku takiego dwuetapowego procesu odżelaziania wszelkie związki są zatrzymywane na złożu filtracyjnym i następnie w ustalonych odstępach czasu następuje ich usunięcie, na podstawie procesu przeciwbieżnego płukania złoża.
Płukanie złoże w celu wyczyszczenia go jest czynnością manualną. Częstotliwość zależy od stopnia zanieczyszczenia wody i ilości zużytej wody, dlatego nie można przewidzieć w jakich odstępach czasu będzie trzeba je przeprowadzić u użytkownika.