Zasadniczym zadaniem podstaw wpustu studni betonowej jest podtrzymywanie całej konstrukcji studni jako fundament oraz połączenie rur i kształtek kanalizacyjnych.
Wpusty uliczne to szczelne studzienki o średnicy wewnętrznej 500 mm, z łączeniami międzykręgowymi za pośrednictwem zaprawy (Wpusty wykonane są wg projektu Transprojekt).
Głównym zadaniem wpustów ulicznych jest odbiór ścieków opadowych z utwardzonych nawierzchni, odseparowanie części stałych i odprowadzenie do studni kanalizacyjnych.
Podstawowym zadaniem podstawy studzienki oprócz funkcji nośnej, jest osadzanie piasku i innych części stałych niewyłapanych przez wiadro perforowane. Otwór wylotowy znajduje się w podstawie lub w kręgu środkowym i stanowi typowy przelew.
To przejście szczelne wykonane jest najczęściej poprzez wywiercenie otworu oraz zastosowanie oporowej uszczelki gumowej.
Bardzo istotnym jest, aby pod wpływem obciążeń komunikacyjnych nie następowało zapadanie się wpustów. Dlatego w zależności od warunków gruntowych, należy wykonać stabilizację podłoża przez zagęszczenie klińca lub wilgotnego betonu. W tym rozwiązaniu zaplanowano również możliwość użycia pierścieni odciążających i wyrównawczych.
Do elementów wpustów ulicznych studni kanalizacyjnych należą: podstawa studni betonowa, krąg betonowy, płyta pośrednia, pierścień odciążający i uszczelki.